Mali wirtuozi w wielkim kościele

Alicja Renkiewicz, 13 lipca 2010, Przegląd Olkuski

Letnie koncerty muzyki organowej w Bazylice Mniejszej w Olkuszu mają długą tradycję. Od niedawna ubarwiają je wyjątkowe występy podopiecznych Szkoły Suzuki.
- Trzeba promować olkuskie talenty – podkreśla Maria Rzepka, prezes Stowarzyszenia na rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla. – Również w minionym roku dzieci rozpoczynały cykl letnich koncertów i spotkało się to z dużą aprobatą i zainteresowaniem mieszkańców.
To właśnie stowarzyszenie wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu było organizatorem tego wyjątkowego koncertu. Patronat medialny objął Przegląd Olkuski.

Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowali się soliści: Maja Kieliszczyk, Amelia Pałka, Martyna Dybich, Magdalena Pałka, Dominik Duda, Magdalena Kaliś, Antoni Rzońca i Julia Kaliś.
Koncert poprowadził Wojciech Taborek, który nie tylko prezentował małych wykonawców, ale również przedstawiał historię powstania utworów i związane z nimi ciekawostki.
Uczta muzyczna w Bazylice miała wyjątkową oprawę z jeszcze jednego powodu. Stowarzyszenie przygotowało koncert, by w ten sposób pożegnać kończącego posługę proboszczowską w parafii św. Andrzeja – księdza Stefana Rogulę.
Podczas przemowy prezes Maria Rzepka przypomniała słowa, które zawarto w pamiątkowym albumie o Bazylice: Nad kaplicą św. Anny wyryto napis brzmiący „Umiłowałem piękno Twego domu”. - Największą ozdobą kościoła, jako budowli, są ludzie, którzy przychodzą tu, by się modlić, chwalić Boga pieśnią i grą i szlifują talenty dane od Pana – podkreślał proboszcz, dziękując dzieciom za występ.
Te odwdzięczyły się prezentując kilka utworów zespołowo. W tej części koncertu zaprezentowały się maluchy z podstawówek i przedszkoli. W grupie znaleźli się: Wiktoria Bąk, Barbara Bukład, Julia Czerniak, Dominik Duda, Martyna Dybich, Mateusz Kalembka, Hanna Kaliś, Julia Kaliś, Magdalena Kaliś, Maja Kieliszczyk, Tomasz Krzystanek, Iwona Krzystanek, Katarzyna Leśniak, Robert Markowski-Przeliorz, Amelia Pałka, Kamila Pałka, Magdalena Pałka, Antoni Rzońca i Natalia Trefon. Akompaniowała im Brygida Wiercioch.
Ostatnią część koncertu uświetnił występ znanego wirtuoza Krzysztofa Urbaniaka, który zaprezentował melomanom m.in. utwory Scheidemanna, Frobergera i Fischera.
Wstęp na letnie koncerty jest bezpłatny, jednak podczas występów Stowarzyszenie na rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla prowadzi zbiórkę do puszek. Zebrane pieniądze pozwolą na wydanie w języku angielskim i niemieckim broszur, promujących olkuską Bazylikę i znajdujący się w niej cenny, późnorenesansowy instrument

archiwum